Home News Product Reviews Health & Fitness Features Healthy Eating

ARCHIVE NEWS

If it is not your content, try to search here:
Waterpolo - 09. July 2009.

Womens Junior World Championships and Schedule Announced

Huntington Beach, CA -  Women's Junior National Team Head Coach Kyle Utsumi has announced the roster that will travel to Khanty-Mansyisk, Russia to take part in the FINA Women's Junior World Championships. The event takes place August 9-15 and is the first under 18 Junior World Championships FINA has held for this age group. Team USA finished fourth at this event in 2007 in Porto, Portugal.

The roster and schedule for the 2009 event are below.

2009 FINA Women's Junior World Championships Roster

Kate Baldoni, GK, Newport Beach, Calif. (Corona del Mar HS/Stanford)
Kaley Dodson, ATT, Seal Beach, Calif. (Los Alamitos HS)
Annika Dries, CTR, Laguna Beach, Calif. (Laguna Beach HS/Stanford)
Emily Greenwood, DEF, Sanger, Calif. (Buchanan HS/UCLA)
Ashley Grossman, CTR (Harvard Westlake School)
Sami Hill, GK, Santa Barbara, Calif. (Dos Pueblos HS)
Erin Manke, ATT, Northridge, Calif. (Bishop Alemany HS/LMU)
Brooke Martin, ATT, Temecula, Calif. (Chaparral HS/UCLA)
Kelly Mendoza, UT, Danville, Calif. (Monte Vista HS)
Kiley Neushul, ATT, Goleta, Calif. (Dos Pueblos HS)
Colleen O'Donnell, DEF, Palos Verdes, Calif. (Palos Verdes HS)
Madeline Rosenthal, DEF, Miami, Fla. (Ransom Everglades School)
Dominique Sardo, ATT, Rancho San Diego, Calif. (The Bishop's School/USC)
Maggie Steffens, ATT, Danville, Calif. (Monte Vista HS)

Head Coach: Kyle Utsumi
Asst. Coach: Kim Everist
Team Leader: Alan Cima

GAMES  SCHEDULE


9 August
Day 1
9:00 1 MEX-GRE
10:20 2 CAN-GER
12:10 3 AUS-ESP
13:30 4 ITA-KAZ
15:20 5 NZL -HUN
16:40 6 UZB-RSA
18:30 7 BRA-NED
19:50 8 USA-RUS

10 August
Day 2
9:00 9 KAZ-ESP
10:20 10 AUS-ITA
12:10 11 RSA-HUN
13:30 12 NZL-UZB
15:20 13 BRA-USA
16:40 14 GER-GRE
18:30 15 MEX-CAN
19:50 16 RUS-NED

11 August
Day 3
9:00 17 NZL-RSA
10:20 18 UZB-HUN
12:10 19 USA-NED
13:30 20 MEX-GER
15:20 21 CAN-GRE
16:40 22 AUS-KAZ
18:30 23 ITA-ESP
19:50 24 BRA-RUS



12 August

Day 4
12.00   25. 4A – 4B
13.20   26. 4C – 4D
15.10   27. 2A – 3B
16.30   28. 3A – 2B
18.20   29. 2C – 3D
19.40   30. 3C – 2D

 

Quarter Final Round

13 August

Day 5
09.00   31. Loser Game 25 – Loser Game 26 (Winner 15th, Loser 16th)

10.20   32. Winner Game 25 – Winner Game 26 (Winner 13th, Loser 14th)
12.10   33. Loser Game 27 – Loser Game 29
13.30   34. Loser Game 28 – Loser Game 30
15.20   35. 1A – Winner Game 29
16.40   36. 1B – Winner Game 30
18.30   37. 1C – Winner Game 27
19.50   38. 1D – Winner Game 28

Semi-Final Round

14 August

Day 6
12.00   39. Loser Game 33 – Loser Game 34 (Winner 11th, Loser 12th)
13.20   40. Winner Game 33 – Winner Game 34 (Winner 9th, Loser 10th)
15.10   41. Loser Game 35 – Loser Game 36
16.30   42. Loser Game 37 – Loser Game 38
18.20   43. Winner Game 35 – Winner Game 36
19.40   44. Winner Game 37 – Winner Game 38

 

 

Final Round

15 August

Day 7
11.00   45. Loser Game 41 – Loser Game 42 (Winner 7th , Loser 8th)
12.20   46. Winner Game 41 – Winner Game 42 (Winner 5th, Loser 6th)
14.10   47. Loser Game 43 – Loser Game 44 (Winner 3rd, Loser 4th)
16.00   48. Winner Game 43 – Winner Game 44 (Winner 1st, Loser 2nd)

 

 

 

Thank you so much, if you tweet or share
UP
Have you read it?
Raes’ strike sees Belgium complete semi-final spot

FRANK UIJLENBROEK WORLDSPORTPICS

New Zealand to face England in WRWC 2017 final
Please follow us