Home News Product Reviews Health & Fitness Features Healthy Eating

ARCHIVE NEWS

If it is not your content, try to search here:
Athletics - 18. March 2008.

Australian Under 20 & 23 Championship

Results Day 1

Full results

Australian Under 20 & 23 Championships - 14/03/2008 to 16/03/2008
Griffith University, Gold Coast, QLD

Women 400 Metre Sprint Under 23 Heats
1, Lyndsay Pekin, WAIS, 56.0hQ. 2, Katherine Clarke, VIC, 56.7hQ. 3, Charlotte
Osborne, NZL, 57.1hQ. 4, Betty Burua, PNG, 57.5hQ. 5, Sarah Salmon, NSW,
57.6hQ. 6, Caitlin Stanley, SA, 58.4hQ. 7, Emma Zalcman, VIC, 59.5hq. 8,
Rachel Pederson, NSW, 59.8hq. 9, Simone Belsar, QLD, 60.3h. 10, Sharon Henry,
PNG, 61.1h. 11, Alyce Gillham, QLD, 63.1h.

Women 100 Metre Hurdles Under 23 Finals
(w: 0.4) 1, Veronica Torr, NZL, 14.45. 2, Tara Holt, NSW, 14.76. 3, Jessie
Shea, NSW, 14.83. 4, Ebony Gorincu, QLD, 15.29. --, Candice Morley, NSW, DQ.

Women 3000 Metre Steeplechase Under 23
1, Alice Mason, NZL, 10:22.07M. 2, Elise Aplin, VIC, 11:59.77. 3, Michelle
Delaney, NSW, 13:04.18.

Women High Jump Under 23
1, Catherine Drummond, QLD, 1.85m. 2, Ellen Pettitt, WAIS, 1.82m. 3, Hannah
Alderton, VIC, 1.73m. 4, Lauren Ford, VIC, 1.70m. 5, Josefin Svensson, SWE,
1.65m.

Women Triple Jump Under 23
1, Tracey Barnett, QLD, 12.81mM, w:0.4. 2, Nneka Okpala, NZL, 12.62m, w:1.2.
3, Olivia Goder, VIC, 12.19m, w:1.7. 4, Tenika Demamiel, WA, 11.98m, w:1.3. 5,
Laura Melis, WA, 11.89m, w:2.4.

Women Discus Throw Under 23
1, Natalie Debeljuh, VIC, 45.72m. 2, Rachel Evans, NSW, 39.61m.

Women 400 Metre Sprint Under 20 Heats
1, Angeline Blackburn, ACT, 54.87Q. 2, Kristyn Mackrell, QLD, 56.44Q. 3,
Shayleigh Gould, QLD, 56.48Q. 4, Bianca Mignot, VIC, 56.81Q. 5, Alicia Keir,
NSW, 56.57Q. 6, Emily Costello, NSW, 57.30Q. 7, Zoe Riikonen, QLD, 56.66q. 8,
Rosie Kelly, SA, 57.07q. 9, Aimie Laube, SA, 57.64. 10, Sarah Thomas, SA,
58.40. 11, Vicky Paine, NZL, 58.58. 12, Stephanie Hunt, NSW, 59.08. 13,
Chandell Fretwell, WA, 59.53.

Women 800 Metre Run Under 20
1, Selma Kajan, Nswis, 2:10.61Q. 2, Sianne Toemoe, NSW, 2:10.98Q. 3, Amanda
Paulin, VIC, 2:11.07Q. 4, Chloe Parker, QLD, 2:11.59Q. 5, Trychelle Kingdom,
NSW, 2:11.10Q. 6, Kelly Hetherington, VIC, 2:11.74Q. 7, Lisa Stanton-Smith,
VIC, 2:11.81q. 8, Bronte Gange, VIC, 2:12.05q. 9, Monique Hollick, WA,
2:12.53. 10, Kara Hoopmann, QLD, 2:12.70. 11, Bridgid Connolly, SA, 2:13.10.
12, Camille Buscomb, NZL, 2:13.79. 13, Alexandra Lavale, VIC, 2:17.80. 14,
Elizabeth French, VIC, 2:17.86. 15, Kate Van Homrigh, QLD, 2:21.97. 16, Leanne
Golebiowski, NSW, 2:22.83. 17, Sarah O'Dwyer-Mazur, QLD, 2:30.49.

Women 10000 Metre Race Walk Under 20 Finals
1, Jessica Rothwell, VIC, 46:15.17N, WJ. 2, Melissa Hayes, NSW, 48:04.62N, WJ.
3, Nicole Fagan, NSW, 50:44.01. 4, Regan Lamble, VIC, 51:06.17. 5, Cassandra
Staples, NSW, 55:11.19. 6, Nicole McInerney, SA, 1:00:47.99. --, Stephanie
Stigwood, SA, DNF. --, Natasha Sorensen, QLD, DNF. --, Paige Hooper, SASI, DQ.

Women 100 Metre Hurdles Under 20
(w: 0.2) 1, Brianna Beahan, WA, 14.10. 2, Shayleigh Gould, QLD, 14.60. 3,
Virginia Trad, QLD, 14.68. 4, Jemma McDowell, VIC, 14.83. 5, Monique Booth,
VIC, 15.14. 6, Sarah Whatley, NSW, 15.35. 7, Rosemary Arnott, NSW, 15.44. 8,
Bridie Goggins, NSW, 15.79. 9, Lenore Beaton, NSW, 15.80.

Women 3000 Metre Steeplechase Under 20
1, Kate Sly, VIC, 10:39.06. 2, Sarah McSweeney, NZL, 10:43.71. 3, Lauren
McKillop, NSW, 11:02.17. 4, Alexis McKillop, NSW, 11:08.75. 5, Katherine
Conder, NSW, 11:33.04. 6, Natalie Dudkowski, QLD, 11:34.90. 7, Roisin
O'Dwyer-Mazur, QLD, 12:00.83. 8, Megan Brooks, SA, 12:50.61.

Women High Jump Under 20
1, Zoe Timmers, WAIS, 1.80m. 2, Trudy Thompson, NSW, 1.78m. 3, Sarah
Saddleton, NZL, 1.73m. 4, Brittany Pettitt, WAIS, 1.70m. 5, Elizabeth Lamb,
NZL, 1.70m. 6, Rosemary Arnott, NSW, 1.65m. 7, Emily Charlick, QLD, 1.65m. 8,
Kelsey Wakefield, QLD, 1.65m.

Women Triple Jump Under 20
1, Ainsley Ackerman, QLD, 12.93m, WJ, w:-2.1. 2, Meggan O'Riley, VIC, 12.70m,
w:0.3. 3, Joanna Bromfield, VIC, 12.11m, w:1.4. 4, Tahnee Hopkins, WAIS,
12.09m, w:2.9. 5, Hannah Turnbull, VIC, 11.82m, w:0.6. 6, Rachel Rowe, VIC,
11.60m, w:-2.1. 7, Corinna Minko, VIC, 11.54m, w:0.9. 8, Lauren Clark, NSW,
11.52m, w:1.9. 9, Jess Geyer, VIC, 11.40m, w:2.0. --, Amy Nelson, NSW, FOUL.

Women Discus Throw Under 20
1, Kimberley Mulhall, VIC, 50.74m, WJ. 2, Lomana Fagatuai, NSW, 50.00m, WJ. 3,
Vika Lolo, NSW, 49.66m, WJ. 4, Christie Chamberlain, NSW, 48.32m, WJ. 5, Te
Rina Keenan, NZL, 47.28m, WJ. 6, Catherine Spink, QLD, 45.35m. 7, Narelle
Forth, Nswis, 44.68m. 8, Vanessa Hurley, NZL, 41.59m. 9, Morgan Vosilla, NSW,
41.40m.




Results Day 2

14/03/2008 to 16/03/2008
Griffith University, Gold Coast, QLD

Women 200 Metre Sprint Under 23 Finals
(w: 0.8) 1, Jess Gulli, VIC, 24.20. 2, Kate Leitch, QLD, 24.81. 3, Alison
Glapa, NSW, 24.82. 4, Morgan Deane, VIC, 25.12. 5, Betty Burua, PNG, 25.89. 6,
Charlotte Osborne, NZL, 25.99. 7, Katherine Clarke, VIC, 26.23. 8, Sarah
Salmon, NSW, 26.44.

Women 800 Metre Run Under 23
1, Kaila McKnight, VIC, 2:07.32M. 2, Regan Logan, VIC, 2:12.20. 3, Kate
Johnston, QLD, 2:17.22. 4, Alyce Gillham, QLD, 2:23.63.

Women 5000 Metre Run Under 23
1, Camilla Whishaw, TAS, 17:40.21. 2, Hannah Flannery, ACT, 18:48.88.

Women 400 Metre Hurdles Under 23 Heats
1, Lyndsay Pekin, WAIS, 60.09Q. 2, Lauren Boden, ACT, 61.00Q. 3, Amanda
Morris, NSW, 63.14Q. 4, Rachel Pederson, NSW, 63.80Q. 5, Sharon Henry, PNG,
63.55Q. 6, Lauren McAdam, QLD, 65.42Q. 7, Shannon McCann, QLD, 65.66q. 8,
Kerryn Paull, NSW, 66.50q. 9, Claire Ashman, SA, 66.69. 10, Geraldine Marie,
WA, 71.90.

Women Pole Vault Under 23 Finals
1, Melanie Adams, VIC, 3.95m. 2, Jamie Scroop, WA, 3.85m. 3, Amanda Bisk, WA,
3.50m. 4, Miranda Tiong, WAIS, 3.50m.

Women Shot Put Under 23
1, Laura Cornford, Nswis, 11.75m. 2, Lisa Craig, NSW, 10.32m.

Women Javelin Throw Under 23
1, Laura Cornford, Nswis, 46.08m. 2, Kira Ambry, VIC, 45.38m. 3, Kirsty May,
NSW, 43.95m. 4, Sonia Weatherley, QLD, 43.17m.

Women 100 Metre Sprint Under 20 Heats
1, Melissa Breen, Actas, 11.87Q, w:0.7. 2, Eloise Graf, NSW, 11.93Q, w:0.5. 3,
Lauren O'Sullivan, QLD, 11.98Q, w:1.0. 4, Sarah Beck, VIC, 12.12Q, w:0.5. 5,
Claire Cuttler, VIC, 12.16Q, w:1.0. 6, Emilie Welch, QLD, 12.28Q, w:0.7. 7,
Tash Wright, SA, 12.24q, w:0.5. 8, Stacey Hearne, QLD, 12.29q, w:1.0. 9, Sarah
Thomson, NSW, 12.35, w:0.7. 10, Virginia Trad, QLD, 12.39, w:0.5. 11, Andrea
Koenen, NZL, 12.41, w:0.5. 12, Monique Booth, VIC, 12.50, w:0.7. 13, Brianna
Beahan, WA, 12.53, w:0.7. 14, Jennifer Tagney, QLD, 12.59, w:0.7. 15, Emma
Freer, SA, 12.61, w:1.0. 16, Bessie Hayes, QLD, 12.65, w:1.0. 16, Stephanie
Hunt, NSW, 12.65, w:1.0. 18, Sarah Mackaway, NSW, 12.67, w:0.5. 19, Jess
Geyer, VIC, 12.73, w:0.7. 20, Dominica Jenkins, NSW, 12.91, w:1.0. 21, Lenore
Beaton, NSW, 13.42, w:0.5.

Women 100 Metre Sprint Under 20 Finals
(w: 1.0) 1, Melissa Breen, Actas, 11.83. 2, Eloise Graf, NSW, 11.87. 3, Sarah
Beck, VIC, 12.16. 4, Stacey Hearne, QLD, 12.17. 5, Tash Wright, SA, 12.17. 6,
Claire Cuttler, VIC, 12.20. 7, Emilie Welch, QLD, 12.28.

Women 400 Metre Sprint Under 20
1, Angeline Blackburn, ACT, 54.25, WJ. 2, Kristyn Mackrell, QLD, 55.97. 3,
Bianca Mignot, VIC, 56.28. 4, Shayleigh Gould, QLD, 56.29. 5, Alicia Keir,
NSW, 56.74. 6, Emily Costello, NSW, 56.96. 7, Zoe Riikonen, QLD, 57.08. 8,
Rosie Kelly, SA, 57.53.

Women 800 Metre Run Under 20
1, Trychelle Kingdom, NSW, 2:06.69, WJ. 2, Sianne Toemoe, NSW, 2:07.17, WJ. 3,
Selma Kajan, Nswis, 2:07.27, WJ. 4, Kelly Hetherington, VIC, 2:10.26. 5, Lisa
Stanton-Smith, VIC, 2:10.33. 6, Amanda Paulin, VIC, 2:10.96. 7, Chloe Parker,
QLD, 2:11.37. 8, Bronte Gange, VIC, 2:12.07.

Women 5000 Metre Run Under 20
1, Courtney Gilfillan, QLD, 17:39.51. 2, Veronica Wallington, NSW, 18:01.92.

Women 400 Metre Hurdles Under 20 Heats
1, Jacinta Doyle, NSW, 59.93Q. 2, Brittney McGlone, NSW, 60.32Q. 3, Jessie
Couch, VIC, 63.95Q. 4, Melissa Logan, NSW, 65.18Q. 5, Bianca Mignot, VIC,
64.57Q. 6, Jessie Tallon, QLD, 66.14Q. 7, Brittany Parker, NSW, 65.60q. 8, Jo
Dawson, NSW, 65.67q. 9, Sarah Whatley, NSW, 66.50. 10, Lora Storey, WA, 66.62.
11, Bridget Aughton, VIC, 67.39. 12, Cara Boustead, QLD, 68.91. 13, Kimberley
Boyce, VIC, 70.62. 14, Heidi Van Lint, QLD, 70.95. 15, Holly James, QLD,
71.64.

Women Long Jump Under 20 Finals
1, Larissa Perry, WAIS, 6.16m, WJ, w:1.5. 2, Katie Cox, QLD, 5.71m, w:1.0. 3,
Caryn Brett, NSW, 5.69m, w:1.8. 4, Amy McIlrick, ACT, 5.58m, w:0.8. 5, Corinna
Minko, VIC, 5.42m, w:1.4. 6, Kelsey McCloskey-Huckin, VIC, 5.41m, w:0.3. 7,
Joanna Bromfield, VIC, 5.34m, w:0.9. 8, Bridie Goggins, NSW, 5.27m, w:1.1. 9,
Hannah Turnbull, VIC, 2.96m, w:0.9. --, Rachel Rowe, VIC, FOUL.

Women Hammer Throw Under 20
1, Natalie Prior, NSW, 51.85m. 2, Ayla Gill, NZL, 49.49m. 3, Ashleigh
Mumberson, NSW, 48.95m. 4, Melissa Hilder, NSW, 45.20m. 5, Kate McEachen, QLD,
43.81m. 6, Jacinta Faint, QLD, 43.80m. 7, Shannon Petrovic, NSW, 43.10m. 8,
Lara Nielsen, QLD, 41.26m. 9, Vivian Wilton, NSW, 36.82m. 10, Melissa Prior,
NSW, 35.65m. 11, Julie Crane, NSW, 34.05m. 12, Danielle McConnell, TAS,
32.17m. 13, Codi Mumberson, NSW, 28.67m. --, Rebecca Herbert, QLD, FOUL.

Women Javelin Throw Under 20
1, Bianca Maurer, VIC, 45.65m. 2, Karen Clarke, NSW, 44.82m. 3, Stephanie
Wrathall, NZL, 44.19m. 4, Jessica Head, QLD, 40.87m. 5, Danielle Reyner, QLD,
35.71m.

Thank you so much, if you tweet or share
UP
Have you read it?
Bassett named 24th Australian captain
Commonwealth Games Draws Confirmed
Please follow us